Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Vetranie s rekuperáciou

| June 19, 2012

Je rozšírený mylný názor, že zdravá budova by mala dýchať. V skutočnosti sú to ľudia, ktorí potrebujú čerstvý vzduch a nie budova. Pre zabezpečenie zdravej vnútornej klímy je podstatná výmena vzduchu a odvádzanie vlhkosti vetraním. Overeným systémom je mechanické vetranie, používané hlavne na odvetranie a odvádzanie vlhkosti z kuchyne a kúpeľní. Vzhľadom na kvalitu obalových konštrukcií a vzduchotesnosť je nevyhnutné v nich zabezpečiť riadené vetranie s rekuperaciou.

imagesHlavné výhody riadeného vetrania:

• zabezpečuje potrebný prísun čerstvého vzduchu

• zabezpečuje zdravú mikroklímu bez vlhkosti, bez vzniku plesní, bez peľu a bezprašnosť

Vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla – rekuperáčná jednotka pracuje na princípe, že vzduch, ktorý je odsávaný z miestností (WC, kuchyňa, kúpeľňa) do vetracieho zariadenia, výmenník tepla s 80 %-nou účinnosťou mu odoberá časť tepelnej energie a odovzdáva ju čerstvému privádzanému vzduchu. Čerstvý vzduch je následne rozvádzaný do miestností.

Na predhrievanie alebo chladenie vzduchu sa využíva zemný výmenník tepla (tiež nazývaný zemný register). Systém zabezpečuje trvalo v celom dome čerstvý vzduch. Filtrami je zbavený nečistôt a peľov, predhriatý alebo ochladený na požadovanú teplotu

 

Tags: ,

Category: Rekuperácia, Technické požiadavky

About the Author ()

Comments are closed.