Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Zatepľovanie a rekonštrukcie domov na nízkoenergetický štandard

| June 19, 2012

Pri výstavbe nových rodinných domov často vidieť zatepľovanie fasády. Niektorí považujú zatepľovanie stavby za zbytočnosť, pretože potrebný tepelný odpor dosiahnú kvalitnými tepelnoizolačnými tvarovkami.

Nezanedbateľnou vlastnosťou obvodových múrov nie je len ich tepelnoizolačná vlastnosť ale aj ich tepelno-akumulačná schopnosť. Je to schopnosť muriva brániť sa náhlym tepelným výkyvom medzi exteriérom a interiérom. Z tohto hľadiska sa v murive lepšie akumuluje teplo, ak je z vonkajšej strany tepelne izolované.

Na prvý pohľad je zatepľovanie fasády drahšie ako jej omietnutie. Nosné obvodové múry odporúčajú niektorí odborníci stavať len v hrúbke zodpovedajúcej statickým požiadavkám a potrebný tepelný odpor dosiahnuť vhodnou tepelnou izoláciou. Je to výhodnejšie, lebo v murive sa tak pri kúrení môže akumulovať teplo, ktoré sa po vypnutí kúrenia zo stien vyžaruje do miestnosti. Ak máme z vonkajšej strany tepelnú izoláciu, teplo zo stien sa vyžaruje iba smerom dovnútra, ale ak máme murivo bez tepelnej izolácie, akumulované teplo sa vyžaruje nielen do miestnosti, ale uniká aj von. Lepšie je teda dosiahnuť potrebný tepelný odpor konštrukcie kombináciou muriva s menšou hrúbkou ale spolu s tepelnou izoláciou ako s hrubším omietnutým a nezatepleným murivom. Porovnávanie finančných nákladov na zateplené tehlové murivo s hrúbkou 30 cm a tehlové murivo s hrúbkou 44 cm s omietkou vychádza v prospech prvej alternatívy, teda v prospech zatepleného muriva. Pred svojím konečným rozhodnutím o výbere stavebného materiálu preto odporúčame konzultáciu s projektantom alebo iným odborníkom, ktorí Vám radi poradia.

images

Rekonštruovať rodinný dom na nízkoenergetický štandard sa možno finančného hľadiska zdá náročné. Náklady na rekonštrukciu sa Vám ale určite vrátia a to nielen v podobe nízkych nákladov na vykurovanie ale aj v podobe komfortného bývania, pretože v letných mesiacoch sa Vám rodinný dom nebude prehrievať. Treba si len vybrať dobrého projektanta a realizačnú firmu ktorí tomu rozumejú. Pri rekonštrukcií treba dbať a klásť dôraz na minimum tepelných strát prestupmi, zamedziť tepelným mostom, pri výmene okien použiť kvalitne okná a dvere, zabezpečiť výmenu vzduchu s rekuperáciou .

 

Tags:

Category: Technické požiadavky

About the Author ()

Comments are closed.