Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Zemný výmenník

| June 19, 2012

Tiež nazývaný zemný kolektor alebo zemný register, určený pre prívod čerstvého vzduchu do obytných budov. Jeho princíp je zdanlivo jednoduchý a pochopiteľný i pre laika. Je uložený v hĺbke asi 200 cm prostredníctvom vodorovne uloženého systému rúr s vnútornou antibakteriálnou povrchovou úpravou. Využíva akumulačnú schopnosť pôdy kde v hĺbke cca 2m je teplota konštantná v zime aj v lete okolo 10°C. Cez sací box sa nasáva vonkajší vzduch do zemného tepelného výmenníka vzduchu a behom prechodu vzduchu dochádza k výmene tepla medzi zeminou a prúdiacim vzduchom v potrubí. Princíp zemného výmenníka je založený na tom, že teplota pôdy je v zime využívaná na predhriatie čerstvého vzduchu a v lete na ochladenie nasávaného vzduchu, pretože pôda je v zime teplejšia a v lete chladnejšia než vonkajší vzduch.

awadukt_v_leteZemný register nám tak pomáha znížiť náklady na vykurovanie predhrievaním vonkajšieho vzduchu v zime a v letnom období naopak je ho možné využívať na ochladenie privádzaného vzduchu.

V spojení so zariadením na rekuperáciu tepla si majitelia zredukujú náklady na energiu a zlepšia si aj kvalitu bývania vo svojej budove.

Základným predpokladom pre funkčnosť systému zemného výmenníka je použitie správneho materiálu.

Tags: , ,

Category: Technické požiadavky

About the Author ()

Comments are closed.