Rekuperácia
Čo je to rekuperácia?
Rekuperácia, alebo spätné získavanie tepla je dej, pri ktorom sa privádzaný vzduch do budovy predhrieva teplým odpadovým vzduchom. Teplý vzduch nieje teda bez účelu odvedený otvoreným oknom von, ale v rekuperačnom výmeníku odovzdá väčšinu svojho tepla privádzanému čerstvému vzduchu.
A čo je účinnosť rekuperácie?
Účinnosť rekuperácie = účinnosť spätného získavania tepla = využitie odpadového tepla pre predohrev chladného, čerstvého vzduchu. Účinnosť rekuperácie sa musí pohybovať medzi 0 až 100 %.
Nulová účinnosť je účinnosť otvoreného okna – teplý vzduch je bez úžitku odvedený a studený, čerstvý vzduch je privedený do miestnosti, ktorá rýchlo vychladne až na vonkajšiu teplotu.
Stopercentná účinnosť (technicky nerealizovateľné) by bola vtedy, ak by sa privádzaný vzduch ohrial od odvádzaného na jeho pôvodnú teplotu. Miestnosť by bola vetraná bez straty energie.
Reálna účinnosť rekuperácie sa pohybuje u bežne dostupných vzduchotechnických zariadení od 30 do 90 %, pričom účinnosť nad 60 % sa považuje za dobrú, nad 80 % za špičkovú. Pri jednotkách DUPLEX sa účinnosť rekuperácie pohybuje od 52 % do 90 % (záleží na veľkosti jednotky, prietoku vzduchu a typu rekuperačného výmenníka).
Využitie rekuperácie
Rekuperáčne výmenníky tepla sa najčastejšie osadzujú priamo do vetracích jednotiek. Rekuperáciu je tak možno využiť prakticky vo všetkých typoch objektov pri hygienicky nútenom vetraní – a to od bytov a rodinných domov, cez občianske stavby, bazény až po priemyselné stavby. V posledej dobe sa v súvislosti so zvyšujúcou cenou energie stále častejšie rekuperácia využíva aj pre rodinné domy a byty.
Category: Rekuperácia, Technické požiadavky