Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Čo to je pasívny dom

| March 28, 2013

Termín pasívny dom sa používa pre medzinárodne uznávaný štandard budovy s veľmi nízkou spotrebou energie. Oproti existujúcim budovám, ktoré sú skôr tepelnými žiaričmi, spotrebujú desaťkrát menej energie, pri súčasnom zaistení vysokého komfortu v zime aj v lete. V porovnaní s novostavbami spĺňajúcimi súčasne platné normy predstavuje táto úspora až 85%. Ako to dosahujú? Ľudia si často myslia, že pasívny dom je príliš zložitý, založený na rôznych nákladných a technicky náročných zariadeniach. Naopak koncepcia pasívneho domu je vskutku jednoduchá. Ide o to nepustiť skoro žiadne teplo von a pritom využiť čo najefektívnejšie tepelné zisky, ktoré sú k dispozícii. Tým dochádza k výraznému zníženiu výkonu zdroja, objemu technológií i celkovej závislosti objektu na dodávkach energie. Jednoducho povedané, malé tepelné straty pasívneho domu možno pokryť prakticky čímkoľvek. Tiež vykurovací systém sa môže radikálne zmeniť. “Klasický” vykurovací systém je možné zmenšiť na minimum alebo ho možno úplne vypustiť a vykurovať ohriatym vzduchom.
Radikálne zníženie potreby tepla na vykurovanie u pasívnych domov by nebolo možné bez mimoriadne kvalitného zateplenia s prerušením tepelných mostov. V čase vzrastajúcich nárokov na kvalitu bývania precízne izolované konštrukcie súčasne prinášajú výbornú tepelnú pohodu prostredia na rozdiel od bežných stavieb s chladnejšími vnútornými povrchmi. Okná s rámami a zasklením vhodným pre pasívne domy sa tiež značnou časťou podieľajú na vykurovaní domácností, preto je nutné okná správne navrhnúť. Riadené vetranie so spätným ziskom tepla tzv rekuperáciou, sa neustále stará o čerstvý vzduch v pobytových miestnostiach a odvetráva odpadový vzduch v miestach znečistenia ako kuchyňa, kúpeľňa či WC. To všetko bez toho, aby vznikal prievan a zbytočné tepelné straty vetraním. Ak má správne fungovať vetracia jednotka a hlavne rekuperácia tepla, nesmie sa vetrať “neriadene” – netesnosťami v konštrukciách. Následkom sú nielen väčšie tepelné straty, ale v mieste netesnosti môže dôjsť k poškodeniu konštrukcie. Tesnosť obálky budovy ako jedna z hlavných podmienok pasívneho domu sa kontroluje v priebehu výstavby tlakovou skúškou tzv Blower Door testom a je tiež určitou zárukou kvality prevedenia stavby.

pasivny_6Názov pasívny dom vychádza z princípu využívania pasívnych tepelných ziskov v budove. Sú to vonkajšie zisky zo slnečného žiarenia prechádzajúceho oknami a zisky vnútorné z tepla vyžarovaného ľuďmi a spotrebičmi. Vďaka veľmi kvalitnej izolácii a ďalším prvkom tieto zisky “neutekajú von” a po väčšinu roka postačujú na zabezpečenie príjemnej teploty v miestnostiach. Všetko dohromady zvyšuje kvalitu bývania a hodnotu nehnuteľnosti.
Z porovnania potreby energie na vykurovanie sú viditeľné rozdiely medzi rôznymi štandardmi, v ktorých sú budovy u nás stavané. Nevyhnutným vývojovým stupňom k pasívnemu domu boli domy nízkoenergetické. Hraničná hodnota mernej spotreby tepla na kúrenie pre dosiahnutie tohto štandardu je 50 kWh /m2. U nízkoenergetických domov je stále potrebný klasický vykurovací systém, ktorý v spolupráci s vetracím zariadením zabezpečuje optimálne vnútorné prostredie. Nutnosťou oboch systémov súčasne sa však navyšuje cena domu.

 

Category: Pasívne domy

About the Author ()

Comments are closed.