Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Kvalitným zateplením k lepšiemu bývaniu

| June 19, 2012

Kvalitným zateplením domu už nemusíte vykurovať ulicu.

Ak zatepľujete novostavbu, ktorá je postavená z moderných veľkoformátových tehál a pod, tak tých 5 cm možno stačí, pokiaľ však nestaviate nízkoenergetický alebo pasívny dom. Ale ak ide o zateplenie dvadsať až tridsaťročných domov z plných alebo CDM tehál, 5 cm polystyrénu určite nestačí!

imagesSteny z klasických murovaných materiálov aj napriek svojej veľkej hrúbke 37,5 až 45 cm majú len minimálnu tepelnoizolačnú schopnosť a samotné murivo je z hľadiska tepelnej izolácie v podstate úplne neúčinné. Ak by sme chceli pri takýchto stenách dosiahnuť tepelný odpor R=2,0 m².K/W, musela by táto stena byť hrubá až 1,7 m! Rovnaký tepelný odpor dosiahneme ak použijeme zateplenie s fasádnym polystyrénom o hrúbke 8 cm! Tepelný odpor R=2,0 m².K/W je súčasnosti minimum, ktoré je požadované podľa normy STN 73 0540 pre rekonštrukcie a R=3,0 m².K/W je minimum požadované podľa normy STN 73 0540 pre novostavby. Hodnota tepelného odporu vonkajších zvislých konštrukcii pre bytové stavby bola podľa ČSN 73 0540 do r.1978 RN = 0,52 m².K/W. Od r. 1979 do r. 1992 bol tepelný odpor RN = 0,95 m².K/W. Z uvedeného vidno, že hodnota tepelného odporu sa za 20 rokov zvýšila 4-násobne pre rekonštrukcie, až 6-násobne pre novostavby! Ktovie aký bude normou požadovaný tepelný odpor za niekoľko rokov?

Je dobré si uvedomiť, že cena polystyrénu pri hrúbke 8 cm tvorí asi 10% z celkových nákladov na zateplenie. Zvýšenie hrúbky polystyrénu o 1 až 5 cm je v pomere k celkovým nákladom na zateplenie zanedbateľné. Veď musíte zaplatiť materiál na lepenie a stierkovanie, povrchovú úpravu, lešenie a prácu firmy

Musíte si uvedomiť, že čím väčšiu hrúbku izolácie použijete, tým viac budete šetriť na vykurovaní

 

Tags:

Category: Pasívne domy

About the Author ()

Comments are closed.