Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Tepelná iolácia zo slamy

| June 19, 2012

Lisované balíky kvalitnej slamy spĺňajúce vlhkostné, objemové a hmotnostné kritériá môžu tvoriť aj nosné steny – kladú sa ako tehly alebo tvárnice. Tepelnoizolačné vlastnosti sú porovnateľné s vlastnosťami minerálnej vlny, patria do triedy horľavosti B2. Navyše, ide o ľahko dostupný materiál s možnosťou svojpomocnej výroby, no predovšetkým mimoriadne nízka cena predurčuje slamu na izolačný materiál budúcnosti. Slama je citlivá na vlhkosť, preto je vhodná len na odvetrané fasády s dostatočnou difúziou. V opačnom prípade môže degradovať, kompostovať, čím stratí svoje vlastnosti.

images

Použitie: ako tepelná izolácia sa vkladá do drevenej rámovej konštrukcie drevostavieb alebo prikladá k vonkajším stenám murovaných stavieb; nevhodná na použitie do záplavových oblastí

Poznámka: Nenáročná technológia a vysoká hospodárnosť stavieb so slamenou izoláciou sú veľkým plusom. Slama je dokonale recyklovateľná a organicky rozložiteľná a jej využitie v stavebníctve namiesto spaľovania je prínosom aj pre životné prostredie.

 

 

Tags: ,

Category: Stavebné materiály

About the Author ()

Comments are closed.