Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Tepelno-izolačné materiály z polystyrénu

| June 19, 2012

Vzhľadom na možnosť úniku malého množstva organických zlúčenín sa polystyrén neodporúča používať v interiéroch. Používajú sa výhradne dosky so zárukou dlhej životnosti. XPS – Extrudovaný polystyrén sa osvedčil najmä pri použití vo vlhkom prostredí  na vonkajšiu izoláciu a ako konštrukčná ochrana proti  zemnej vlhkosti. Výhodne je ho možné použiť všade tam kde sa vyžaduje odolnosť voči zvýšenému namáhaniu tlakom, napríklad pocvodzne strechy, tažké podlahy, podzemné konštrukcie a podobne.

imagesPre veľmi nízku cenu v porovnaní s inými tepelnými izoláciami a aj pre jeho ľahkú opracovateľnosť sa v stavebnej praxi často používa ako izolačný materiál práve expandovaný (EPS) polystyrén alebo extrudovaný (XPS) polystyrén. Je to materiál bez chuti a vlastného zápachu, nie je toxický a prakticky vôbec neabsorbuje zápachy z okolia. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, nízku hmotnosť a nasiakavosť vody, je rozmerovo stály pri zmenách teplôt a má nízky difúzny odpor čiže je paropriepustný. Polystyrén je krehký, časom sa v polystyréne tvoria trhlinky, nevýhodou je taktiež jeho horľavosť i keď na trhu sú predávané výrobky, ktoré majú samozhášavú schopnosť.

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam a výhodnej cene nemôžeme o výrobkoch z polystyréneu hovoriť ako o ekologickom izolačnom materiáli. Jeho recyklácia je nákladná a predstavuje záťaž pre životné prostredie.

Dbať na kvalitný polystyrén sa vypláca, použite materálov nižšej kvality či bez potrebného certifikátu kvality môže mať za následok neskoršie poruchy. Správne fungovanie konštrukcií docielime jedine tak ak budeme používať overené materiály a materiálové skladby v stavebných konštrukciách. Napríklad kombinácia mäkčeného PVC  (m-PVC) má za následky postupné strácanie materiálu v dôsledku chemickej reakcie medzi týmito dvoma materiálmi, preto je potrebné ich od seba separovať apríklad netkanou stavebnou textíliou.

K dodržiavaniu kvality používaného polystyrénu v tepelných izoláciách na Slovensku prispieva projekt Monitoring kvality polystyrénu, ktorý prostredníctvom certifikovaných skúšobní pomáha odhaliť výrobcov uvádzajúcich na trh výrobky z polystyrénu, ktorých vlastnosti nezodpovedajú štandardom kvality na Európskom trhu.

 

Tags: , , ,

Category: Stavebné materiály

About the Author ()

Comments are closed.