Rady tipy a triky ako si poradiť so stavbou pasívneho domu

Tepelná izolácia z celulózy

| June 19, 2012

Aplikuje sa fúkaním do stien drevostavieb alebo nástrekom. Izolačné dosky z celulózy si stavebníci montujú často sami. Bunky celulózy dobre regulujú vlhkosť a pohlcujú hluk. Tieto vlastnosti sú výhodné najmä v difúzne otvorených konštrukciách. Má vplyv na znižovanie letného prehrievania obývaných priestorov. Aplikácia fúkaním pod vysokým tlakom zaručuje dokonalé vyplnenie všetkých detailov stavby, ale aj odolnosť proti hubám a plesniam.

celuloza

Poznámka: Výskumy v USA preukázali, že celulózové izolácie majú ustálené tepelnoizolačné parametre aj počas extrémne nízkych teplôt; tieto parametre sú porovnateľné s väčšinou ostatných prírodných izolačných materiálov: λ = 0,039 až 0,043 W/(m . K).

 

Pri výbere izolačného materiálu projektant okrem iného zohľadňuje jeho difúzny odpor pri prechode vodných pár, požiarnu odolnosť v súvislosti s izolovanou konštrukciou, vplyv na okolie z hľadiska hygieny aj životnosť materiálu. Vie, že vlhkosť vniká do konštrukcie prostredníctvom vlhkostného toku netesnosťami vzduchotesnej vrstvy. Preto v projekte skladby obvodovej konštrukcie zohľadní difúzny tok vytvorením nepriepustnej vrstvy, ktorá difúziu obmedzí na prijateľnú hranicu. Tou je parobrzda alebo parozábrana, smerom do exteriéru budú ďalšie vrstvy uložené od najmenej k najviac difúzne otvoreným. Zároveň určí aj najvhodnejší izolačný materiál pre stavebný materiál vášho domu. Na výber bude mať produkty chemického aj prírodného pôvodu.

 

Tags: ,

Category: Stavebné materiály

About the Author ()

Comments are closed.